Niedoczynność tarczycy –jak ją rozpoznać? Jak leczyć?

Niedoczynność tarczycy ma miejsce, kiedy w organizmie występuje niedobór hormonu tyroksyny. Efektem tego jest znaczne spowolnienie procesów metabolicznych. Niedoczynność znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a procent jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Coraz częściej zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu skarżąc się na osłabienie, smutek, ospałość, wahania wagi. Rzadko kto z nas jednak wiąże te problemy z tarczycą i wydzielanymi przez nią hormonami. Okazuje się, że nieprawidłowa praca tego gruczołu może stopniowo niszczyć nasze samopoczucie i zdrowie. Niedoczynność tarczycy daje wiele objawów – dlatego tak trudno rozpoznać od razu, gdzie tkwi problem! Kiedy w końcu trafiamy do endokrynologa nasza waga jest znacznie powyżej normy, samopoczucie spada. Minie nieco czasu zanim podane leki zaczną działać a nasz organizm zacznie wracać do normalnego stanu.

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy może objawiać się na pozór całkowicie nie związanymi ze sobą objawami, takimi jak:

  • zmęczenie, ospałość, depresja
  • bóle mięśni i stawów
  • niechęć do aktywności fizycznej, brak popędu płciowego
  • niewielki apetyt i jednoczesny przyrost masy ciała
  • suchość skóry
  • osłabienie włosów i paznokci
  • uczucie chłodu
  • rozregulowanie cyklu miesiączkowego, problemy z zajściem w ciążę
  • zaburzenia pamięci, problemy ze skupieniem
  • zaparcia.

 

Wspomaganie leczenia niedoczynności tarczycy – ruch oraz dieta!

Problem niedoczynności tarczycy sprowadza się w głównej mierze do zahamowania metabolizmu. Aby wspomóc organizm oraz pobudzić go do zwiększonego działania metabolicznego konieczne jest zaplanowanie odpowiedniej diety oraz ruch. Nie mamy jednak na myśli forsownego wysiłku: lekarze odradzają krótkotrwały, ale wymagający wysiłek, również modelowanie mięśni. Najlepszym sposobem do rozruszania organizmu oraz spalanie zbędnych kalorii to pływanie, bieganie, szybkie spacerowanie (np. nordic walking). Taka forma aktywności pozwoli też na stopniowe budowanie kondycji!

 

wody mineralne

 

Podczas procesu rekonwalescencji konieczne jest zachowanie odpowiedniej diety. Istotna jest wiedza, że niektóre składniki mineralne i pierwiastki przyczyniają się do poprawy pracy tarczycy. Wśród nich jest oczywiście jod, ale również żelazo, selen oraz cynk. Wymienione składniki znajdziemy w różnych produktach: szpinaku, pełnoziarnistych produktach zbożowych, rybach. Najlepszym źródłem, które zapewni wszystkie wymienione pierwiastki jest wysoko mineralizowana woda lecznicza (np. DZIEDZILLA). Codzienne picie pozwoli na regularne uzupełnianie istotnych pierwiastków i stopniowe przywracanie równowagi swojego organizmu.

Więcej na: Wody mineralne ze Szczawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *